Idén júliusban lett hatvan éves a bikini. Ennek örömére írtam egy átfogó bikinitörténeti cikket, amely először a Life.hu-n jelent meg. Az eredeti, terjengős változatot itt olvashatjátok.
Nem bikini, bandeau (1936)
Havonta egyszer különleges csemegét tartogat a Szépművészeti Múzeum egy-egy terület érdeklődői számára. A Múzeum+ rendezvénysorozat első állomásán a divat kapja a főszerepet. 2011. január 12-én 18.00 - 22.00 óra között több divattörténeti tárlatvezetésen vehetünk részt.
Megtudhatjuk, hogyan öltözködtek az emberek 300 éve, vagy milyen volt a divat és a szépségápolás az ókorban. Én személyesen nagyon sajnálom, hogy mire az egyik véget ér, a másik már negyed órája fog tartani, de majd átszaladok a Régi Képtárból az Antik Gyűjteménybe - annyi baj legyen. Emellett két vendég-tárlatvezetés is indul, az egyiket Zoób Kati divattervező, a másikat Bujdosó Bianka divatblogger viszi majd – azt hiszem, addig meg kell tanulnom kettéosztódni.
Emellett különböző workshopok is színesítik a programot, amelyek közül a különböző műalkotások szereplőinek restylingja és a Nemzeti Színház ruháiba való beöltözés hangzik izgalmasnak.
A Múzeum+ programjaira a teljesárú belépő 2800 forint.
A pontos és részletes programleírásért kattints a Szépművészeti Múzeum honlapjára!
A ma leginkább szexi jelzővel illetett fehérnemű csábító mivolta nem volt evidencia kétszáz, de még hetven évvel ezelőtt sem. Akkor az alsóneműnek nem sok köze volt a szexualitáshoz, de még a kényelemhez sem. Bugyit például általánosságban a 1800-as évek közepéig nem is viseltek, a melltartó az 1920-as években inkább leszorította a mellet, mint kiemelte. A bordákat összeszorító és az alakot karcsúvá deformáló fűzőről pedig még egy szót sem ejtettünk. Az egyik legizgalmasabb, sokszor botrányt kavaró divatobjekt történetéből idén februárban dr. Szatmári Judit Anna viselettörténet-kutatóval beszélgettem. A cikk akkor ki is került oda, ahova szántuk, de most még több képpel posztolom ide is. Olvassátok. Jó lesz.
Mostanában bedolgozom a Life.hu-nak. Nemrég felvetettem a rovatvezetővel, hogy régi divatőrületekről és őrült divatokról is írhatnék, mert van téma bőven. Persze egy ilyen pörgős magazinnak nem adható el egy lájtos dolmány és mente bejegyzés, hanem oda tényleg a hardcore őrületekre van szükség. Szerencsére, a blogon is volt már több olyan bejegyzés, amiből tudtam meríteni, de ki kellett dolgozzak még három bekezdést. Egy ilyen cikk amúgy baromi nagy elmélyülést igényelne. Jobban örültem volna, ha már lenne annyi blogbejegyzésem, hogy innen szemezgessek, ehelyett maradtak a divat töri jegyzetek és a gyorstalpaló. Na, de a lényeg, a lényeg: ez a hennin dolog, amiről a cikkben is írtam eléggé felcsigázott.
Kezdjük az elején, mi is az a hennin? A hennin egy csúcsos fejfedő, süveg, körülbelül olyan, mint amiket a kislányok a királylányoknak rajzolnak, amikor éppen nem koronát. A hennint a nők viselték.
"Csak a fejemet figyeld!"