A fekete körömlakk sztorija: Arisztokráciától a divatelitbe
Mengyán Eszter | 2011.08.10. 06:30
Fekete körömlakk = rock! Fekete körömlakk = lázadááás! Fekete körömlakk = Vennem kell egyet, de sürgősen! Az viszont eszembe se jutott, hogy a fekete körömlakknak köze lehetett a kínai arisztokráciához. Pedig, de!
Időszámításunk előtt
A körömfestés története valamikor jó 5000 évvel ezelőtt Kína területén kezdődött, ahol gumiarábikumból (igen, ez létező dolog, süss ide!), tojásfehérjéből, zselatinból és méhviaszból kevertek ki a köröm festésére alkalmas elegyet. Az ókori Egyiptomban is szokás volt a körömfestés, ott vörös hennát alkalmaztak – Nofretiti királynő meg sem állt a rubinvörös árnyalatig, Kleopátra viszont a karmazsinvöröset szerette. Mindkét birodalomban az előkelők kiváltsága volt a „lakkozott” ujjvég, ráadásul a különböző színek a különböző társadalmi osztályokhoz tartoztak. A kínai Csou-dinasztia uralkodói arannyal és ezüsttel színezték a körmüket. A későbbi dinasztiák elöljárói között ezeket felváltotta a vörös és a fekete szín. Az alacsonyabb társadalmi csoportok kizárólag halovány árnyalatokkal kísérletezhettek, a királyi szín használatáért a fejükkel fizettek.
Éljen, az aranyszínű köröm! – Chengzu, a Ming-dinasztia egyik uralkodója és egy divatfotó 2011-ből.
1920-as évek
Sokáig befellegzett a körömfestésnek. A 17. és 18. század arisztokratái nők a fényes, polírozott körmöket szerették, a 19. században angol és amerikai szakácskönyvekből tanultak körömlakk-készítést a nők. Amikor az 1920-as években az autófestés új fajtája elterjedt, a technika lehetővé tette, hogy az autófestékekhez hasonló elven működő körömlakkokat fejlesszenek ki. Az 1930-as évektől a vörös rúzs és a vörösre lakkozott kacér köröm volt a sláger.
1960-as évek
A dolog akkor változott meg, amikor a csábító amerikai álomnőt egy időre kiütötték a nyeregből a menő underground londoni bigék, akiknek a Biba nevű kultikus üzlet volt a trendközpontjuk. A menőséget az úgynevezett Biba Look vagy Dudu Look jelentette. Nyakigláb, babatekintetű, ragyogó arcú csitrik lettek a szépségideál. Olyan háború után született gyerekek, akik kicsi korukban kevés proteinhez jutottak, így gyönyörű, vékonycsontú, karcsú fiatalok váltak belőlük – a tervezők álmai. Szépek akartak lenni, öltözködni akartak és olyan ruhákat, amelyekben veszett jól néznek ki. A Bibában dolgozni álommunka volt, hiszen az eladók – köztük Anna Wintour - voltak az etalon.
A 21 éves Anna Wintour - legalábbis ezt írja az internet...
Öreges színekbe öltözködtek – imádták a feketébe hajló szederszínt, a kopttkék áfonyaszínt, a rozsdát vagy a szilvakéket. A munkaköpenyük valóságos ikonikus darab lett, a miniszoknyájuk pedig hétről-hétre egyre rövidült, ezzel ők lettek Mary Quant – a miniszoknya „feltalálójának” – szószólói. Nélkülük aligha terjedt volna el a miniszoknya az utcán. 1967-ben a Biba megalkotta az első fekete körömlakkot, ami természetesen nem kerülhette el a trendi lányok figyelmét. A fekete körömlakk virított minden alternatív londoni lány ujjain.
Biba girl-ök a Biba előtt és a Biba szépségstrandja 1963-ban.
1970-es évek
Freddy Mercury és David Bowie. Két androgén zenecsászár ugyanabból az időből. Mindketten „furcsa ruhákban”, sminkben léptek színpadra, sőt! Ha úgy adódott, és miért ne adódott volna, nem tagadták meg a manikűrt sem. Freddy Mercury csak az egyik kezének körmeit festette feketére. David Bowie-nál nem volt ilyen szabály. A fekete körömlakk a bohém férfiak világát is elérte.
David Bowie lakkozva és lakkozódva (Fekete Bowie-lakkról nem találtam normális képet.)
Freddy Mercury
1980-as évek
A Bauhaus nevű zenekar piacra dobta a „Bela Lugosi’s Dead” című lemezt. A srácok nem spóroltak a fekete színnel, ami az imidzsüket illeti. Feketét feketére halmoztak a rajongóik is, akik a koncertekre kifestve mentek és fekete körömlakkal festették ki a körmüket.
Ők a Bauhaus zenekar.
1990-es évek
Az 1990-es években már nemcsak az alternatív együttesek tagjai, hanem a mainstream bandák, színészek és a komfort-gót Marilyn Manson is pipereeszközei állandó tagjává tette a fekete körömlakkot.
Marilyn Manson fogja Dita von Teese nyakát. A másik képen Brian Molko.
Az évtized végén a szabadpolcos rendszer kínálatában is megjelent a fekete körömlakk. Az Urban Decay volt az első, amely Perversion néven piacra dobta az első, lilásan csillogó fekete lakkot. A szín a Gravity Kills együttes albumáról kapta a nevét.
A Perversion és a Gravity Kills
Egy évvel később, 1999-ben a Gucci modelljei hibátlanul manikűrözött körmeiken fekete lakkot viseltek a márka őszi-téli kampányában. Veszett jól nézett ki, az tény!
Fekete Gucci körmök.
2000-es évek
Hiába a modellek és a high fashion a fekete körömlakk továbbra is a rebellis rockerek sajátja. Egészen addig, amíg 2003-ban a metroszexuális atyaúristenét, David Beckham fekete körömlakkal pózol a L’Uomo Vogue egyik fotósorozatában.
Vadulás van.
Innentől nincs megállás. A fekete körömlakk először a vörös szőnyeget hódítja meg. Először csak a rosszalkodással sajtófigyelmet kivívni szándékozó macák, mint Nicole Richie vagy Lindsay Lohan körmein tűnik fel a fekete, de ma már az sem meglepő, ha a decensebb és minden tekintetben magasabb kvalitású, makacsul A-listás sztárok is viselik.
Pózkirálynők...
Kylie Minouge és Ornella Muti
Valószínűleg sok köze volt ehhez, hogy 2006-ban a Chanel bemutatta a Black Satin névre keresztelt, limitált számú (igen, ez a lényeg) fekete körömlakkját.
A képet innen kölcsönöztem! Köszi!
A "Black Satin" hasonlóan sikeres lett, mint az 1994-es Vamp. (1994-ben történt meg először, hogy egy körömlakk slágertermék lett. A Chanel kifutóira az alvadt vér színére emlékeztető sötétvörös körömlakkal léptek a modellek. Az emberek megvesztek érte, és egy év alatt egy millió dollárért vásárolták az ikonikus „Vamp” árnyalatot, amelyet Uma Thurman is viselt a Ponyvaregényben.)
Forrás:
NYMAG, Képes divattörténet az ókortól napjainkig c. könyv és sok-sok Wikipedia...