Az év utolsó előtti napjánál nem is lehetne alkalmasabb arra, hogy kiemeljek néhány, a jövőben is valószínűleg sokszor emlegetett érdekességet a divat világából. Lesz szó az évszázad esküvőjének kikiáltott menyegző főszereplőjéről és egy ittassága miatt pórul járt zseniről is.
1. A Galliano-botrány
Valószínűleg még az is tud az esetről, akit körülbelül addig érdekel a divat, hogy meg tudja különböztetni a zoknit a kesztyűtől. Röviden összefoglalva az történt, hogy John Galliano, a Dior divatház amúgy sem szentéletű, 50 éves tervezője többször tett antiszemita kijelentéseket, míg végül a rendőrségen kötött ki idén februárban. Valószínűleg egyik alkalommal sem volt túl szomjas, de ez nem mentség egy olyan ember számára, aki az emberek szemében 15 év alatt szinte teljesen összefonódott a Diorral. Egy ilyen nagy márka nem engedhet meg magának ekkora botrányt még akkor sem, ha egy zseniről beszélünk. Főleg azért, mert a divathetek miatt amúgy is többen odafigyeltek a divatra, ráadásul a zsidó származására büszke Natalie Portman, az Oscar-díj egyik várományosa, a Miss Dior parfüm arca, nyíltan elhatárolódott a tervezőtől. Olyannyira, hogy a világ legjobban figyelt gáláján végül egy padlizsánlila Rodarte estélyiben vette át a legjobb női főszereplőnek járó Oscar-díjat.
A karrierjét elvágó John Galliano és a Rodarte-ban pompázó Natalie Portman
Metálfényű körmök, ragyogó szemhéjpúderek, csillámporral bevont cipők, flitterrel kivarrt ruhadarabok, méretes fémlapokkal felékszerezett kabátok igyekeznek elfeledtetni velünk a nehéz gazdasági helyzetet. Képes lennék belefulladni a flitterbe, annyira tetszik ez a hétköznapi viseletben is jelen lévő, már-már mértéktelen csillogás. A flitterek pazarsága már tavaly is tetten érhető volt a kifutón, de 2011 telére beszivárgott a divat bárki által elérhető színterére is. A glamúrt, a féktelen diszkóstílust megidéző trend nyomába eredtem. Az eredmény: néhány csillámporos szösszenet a 20. század közepétől és rengeteg kép.
Féktelen csillogás 2011-ben (képek: http://mygirlyside.tumblr.com/)
Bottega Veneta, Brioni, Céline, Costume National. A tervezők agya egy rugóra járt, amikor az őszi-téli kollekcióikba építették - hol alig feltűnően, hol látványosan - a hófehér garbót. A lenti képet Faragó Ilona Az öltözködés ábécéje című, 1977-es kiadványából vettem. A nyakat körülölelő, fehér sáv inspirációs gyökerei viszont még ennél is sokkal korábbra, a férfidivatba nyúlnak vissza.
Néhány hónapja még a tengerészcsíkosról szólt minden és mindenki (én is), a 2011-2012-es őszi téli szezon viszont követeli a pöttyösnek is a bejegyzést. A ruhákon ugrándozó, vibráló, energikus, fiatalos, lelkes pettyek ugyanis minden méretben, színben és variációban jelen van a legnagyobb tervezők őszi-téli kollekcióiban. Nyílván nem ők az elsők és nem is az utolsók, akik pöttyösért kiáltanak. Hogy is kezdődött a pöttyinvázió?
Szex és New York - 6. évad, Egy amerikai lány Párizsban (2004, Balenciaga ruha)
Újságíróként egyes alát adnék magamnak, hogy ezeket a képeket június vége helyett csak most posztolom ki. Viszont annyira szépek és témába vágnak (najó, majdnem), hogy aktualitás ide vagy oda, igenis itt a helyük a blogon. Christian Louboutin 2011-2012-es őszi-téli kollekciójához készült kampányfotóiról van szó.