Mostanában bedolgozom a Life.hu-nak. Nemrég felvetettem a rovatvezetővel, hogy régi divatőrületekről és őrült divatokról is írhatnék, mert van téma bőven. Persze egy ilyen pörgős magazinnak nem adható el egy lájtos dolmány és mente bejegyzés, hanem oda tényleg a hardcore őrületekre van szükség. Szerencsére, a blogon is volt már több olyan bejegyzés, amiből tudtam meríteni, de ki kellett dolgozzak még három bekezdést. Egy ilyen cikk amúgy baromi nagy elmélyülést igényelne. Jobban örültem volna, ha már lenne annyi blogbejegyzésem, hogy innen szemezgessek, ehelyett maradtak a divat töri jegyzetek és a gyorstalpaló. Na, de a lényeg, a lényeg: ez a hennin dolog, amiről a cikkben is írtam eléggé felcsigázott.
Kezdjük az elején, mi is az a hennin? A hennin egy csúcsos fejfedő, süveg, körülbelül olyan, mint amiket a kislányok a királylányoknak rajzolnak, amikor éppen nem koronát. A hennint a nők viselték.
"Csak a fejemet figyeld!"
A Wikipedia szerint a hennin eredete egy, az arab világ bizonyos népeinél még a 20. században is jellemző fejfedőre vezethető vissza. Ez a tantúr. „Ez cédrusfából, vagy vékony bádogból készült szarvalakú fejdísz, amelyet azonban a gazdagabbak ezüstből viselnek, s amelyet még drágakövekkel is földíszítenek. Eme fejdíszről egy fátyol lóg le, amely azonban a nőnek csak s félszemét takarja el” – írja a Kislexikon.hu. Találtam képeket is.
Ez egy tantúr.
És ez is egy tantúr.
A hennin 14-15. században egész Franciaországban népszerű volt, de igazi karriert a Burgundi Hercegségben csinált, ahol olyan extrém méreteket öltött, hogy Lady Gaga is megirigyelhetné. Mondjuk a burgundi udvarban elég sok minden megtörtént, már ami a divatot illeti. Tudni kell, hogy a divat ott alakul és fejlődik igazán, ahol pénz van rá. pénz pedig ott van, ahol épp béke és jólét uralkodik. Abban az időben a Burgundi Hercegség körül minden birodalom háborúzott (töri könyv felcsap, százéves háború 1337-1453), a pénz a páncélingekre meg a fegyverekre ment rá, nem pedig arra, hogy divatozzanak. Nem így a burgunidak! Itt aztán csúcsra járatták a gótikus divatot. Azt hiszem, művészettöriből mindenki emlékszik arra, hogy a gótika a csúcsívekről szólt, csúcsosak voltak az ablakok a templomokon, csúcsosak voltak a fejfedők is, sőt, a férfiak csőrös cipőt viseltek, a ruhaujjal csúcsosan csüngtek alá. Az öltözködés a Burgundi Hercegségben vált öncélú cirádává, aminek már semmi köze nem volt a praktikussághoz. (Nem szabad elfelejteni, hogy a divatot ebben az időben az uralkodó osztály teremtette meg, az alattuk álló társadalmi osztályoknak sokszor nem is volt szabad követni a divatot, de erről majd máskor.)
Szóval itt, a burgundi udvarban alakult ki a hennin extrém változata. A csúcsos fejfedőről Ráth-Végh István azt írja a Felszarvazott nők című esszéjében, hogy a hennin annyira népszerű volt, hogy a nők rajongtak érte anélkül, hogy beleuntak volna. A formáját sem kellett váltogatnia. „Körülbelül másfél évtizeden keresztül egyugyanazon alakban tornyosult a divathölgyek feje fölé. Mindössze méretei gyarapodtak; végül a cukorsüveg olyan magasra fajzott, hogy most meg az ajtók nem voltak elég magasak számára s csak mélyen lehajtott fővel vagy térdre rogyva tudtak a dámák rajta átvergődni.” Megemlíti azt is, hogy a cukorsüvegről gyakran fátyol csüngött alá. Természetesen azoknak a nőknek lehetett a leghosszabb fátyla, akiknek a legkékebb volt a vére. Ugyanez vonatkozott a fejfedő magasságára is. A nemesek egy méter magas cukorsüveget is viselhettek, míg a polgároknak már csak 60 centi magas fejfedő volt a megengedett.
De vajon, hogy állt úgy a hennin, ahogy? A fejfedő vázát papírszerű anyagból, sárgaréz-drótból vagy halcsontból készítették el, amit finom anyaggal borítottak be és egy gyöngyberakásos vagy hímzett peremet képeztek ki neki mintás vagy színes bársonyból vagy más anyagokból. A fátyol mellett gyakran a gótikus divatból ismert állkötő is hozzátartozott a henninhez. A süveget egészen hátratolták, hogy a homlok teljes egésze látszódjon, sőt! A legtöbb esetben a nők borotválva magasították meg a homlokukat. Mindent a csúcsívekért! A hennin alól a haj nem látszhatott ki sem elől, de oldalt és hátul sem. Most tegyem fel a divatblogokon szokásos kérdést... Te viselnéd?
És most képek hennines főkről.