Mit ne mondjak, nehéz elhinni, hogy ez a hatalmas, mandulavágású szemekkel a világra meredő, pufók arcú, cseresznyeajkú lány saját korában feltűnő szépségnek számított. Pedig Marie Angélique de Scoraille de Roussille (később Fontange hercegnője) útja egyenes volt XIV. Lajos király hálószobájába. A 17 éves lány teljesen megbabonázta őfelségét, akinek csupán néhány évig élvezhette a kegyeit. Addig viszont a francia udvar sem vette le szemét a király „szépséges teremtményéről”, akinek ma egy frizura őrzi a nevét.
Marie Angélique - kép
Az anekdota szerint egy alkalommal (valamikor 1680 körül) kilovagoltak a királlyal, amikor az a balszerencse történt, hogy Marie Angélique művészien felépített frizurája kibomlott a vad vágtában. A virgonc lány ugyan nem esett kétségbe, hanem fogta magát és a gyémántokkal díszített harisnyakötővel felkötötte a haját. A furcsa frizura annyira megtetszett XIV. Lajosnak, hogy más alkalommal is követelte később fontange (fontanzs) névre keresztelt, „mereven álló, berakott batiszt csipkével, szalagokkal, a homlok fölé tornyozott hajfürtökből” felépülő frizurát. Mutatom.
Nők fontanges frizurával 1686-ban - kép
1701 - kép
Fontanges-zsos nők továbbra is - kép
Valószínűleg a történetírók és mesélők sokat hozzátettek a történethez – mondjuk a francia barokk vagy rokokó frizurák kapcsán amúgy is sok a túlzó sztori.
Egy másik forrás szerint az 1600-as évek végén a nők általában hajadonfőtt jártak és csak néha viseltek az áll alatt megköthető főkötőt. A lovagláshoz viszont keskeny szalaggal kötik fel a hajukat. Ebből a szokásból alakult ki a fontange frizura. A fontange eredetileg alacsony és puha volt, később az egyre magasabbra növő keményített hajat drótvázzal erősítették meg. A tornyos (angolul towernek is nevezett) fejék állítólag egy fejnyi magasságot is elérte. Vannak olyan források, amelyek szerint négyszer olyan magasak voltak, mint a fej. Na, ezeknek nem kell hinni! Meg az olyan dolgoknak sem, hogy a nőknek fejtámasszal kellett aludniuk, nehogy tönkretegyék az órákon át készített frizurát, egerek pedig egyáltalán nem fészkeltek sem a barokk, sem a rokokó hajkölteményekben. Egy méter magas fontange-ok csak a divatkarikatúrákon vagy a túlzó ábrázolásokon láthatók. Inkább nézegessetek valódi vagy utángyártott darabokat!
Egy fontange hátulról és egy oldalról - kép
Ezek pedig eredeti darabok a MET Costume Institute virtuális múzeumából - kép
Ami pedig Fontanges hercegnőjét illeti, állítólag hamar teherbe esett, nehezen épült fel a gyermekágyból, elvesztette a király támogatását. Végül egy apátságba visszavonulva, alig húsz évesen meghalt.
Forrás: Wikipedia itt és itt; Marquise.de; Képes divattörténet az ókortól napjainkig; Az öltözködés története