Azt hiszem, nem lenne elég frappáns találós kérdés azzal kezdeni a posztot, hogy vajh’ mi köze egymáshoz Orson Wellesnek, Salvador Dalínak vagy Oscar Wilde-nak? A választ úgyis tudjátok, mivel épp egy tematikus blogot olvastok.
Oscar Wilde, Orson Welles, Salvador Dalí és Honoré de Balsac
Van olyan, hogy az ember elég odaveti magát a téma. Eszem ágában nem volt Dalíról vagy Wilde-ról írni, de adta magát a dolog. Először is találtam egy izgalmas képsorozatot Salvador Dalí (1904-1989) Vogue címlapjairól (itt). Bámulatos képek, az 1944-es a kedvencem. Vajon manapság, amikor minden egyes címlap az eladási számokról és a bevételek gerjesztéséről szól, lenne olyan divatmagazin főszerkesztő, aki a kultúra nevében ezt bevállalja? Mondjuk, ha a másik oldalról nézem, akkor Dalí tulajdonképpen kora popsztár-művészeként teljesen jogosan rajzolt címlapot – nemcsak a Vogue-nak, hanem a Playboynak is.
Címlapok 1938-ból és 1944-ből - kép
Címlapok 1946-ól és 1971-ből - kép szintén
Nem ő az egyetlen, aki elkalandozott. Orson Welles (1915-1985) eleve polihisztor volt, és ebbe a tevékenységkörbe teljesen belefért, hogy alkalom adtán kosztümöket tervezzen. Az imdb szerint három filmben – Falstaff (1965), Bizalmas jelentés (1955), Macbeth (1948) – jegyzik jelmeztervezőként, de a neten találtam egy forrást, ahol több színházi kosztümvázlatot mutatnak tőle. Csupán 21 éves volt, amikor 1937-ben megrendezte a Doctor Fausust, amelynek ő tervezte a jelmezeit is. Olvastam, hogy az amerikai színháztörténet egyik legmeghatározóbb momentuma volt az előadás – a színtér, a fények és a jelmezek összhatása új szintre emelte a színjátszást. Íme, két jelmez.
A világirodalom két nagy alakja, Oscar Wilde (1854-1900) és Honoré de Balsac (1799-1850) írtak is a divatról. Wilde divatkritikai levelezését A divat esszenciája című kötetben olvashatjuk. Balsac eleganciáról folytatott eszmefuttatása pedig megtalálható itt. Még el sem olvastam teljesen, máris itt a kedvenc mondatom: „Hogy az ember "fashionable" legyen, abban a helyzetben kell lennie, hogy a nyugalmat élvezni tudja, anélkül, hogy valaha dolgozott volna.” Ahhaa, akkor ez a baj! :)
Oscar Wilde arcai
Oscar Wilde-tól sajnos nem találtam skicceket vagy terveket, pedig Halasi Mária A képes divattörténet előszavában azt írja, hogy Wilde férfi és női ruhákat is tervezett. Van egy anekdota (csak óvatosan vele!), mely szerint egyszer megelégelte, hogy mindig egy rosszul öltözött koldus mellett kell elhaladnia, ezért ruhát csináltatott neki. Állítólag Balsac eladósodása előtt kizárólag a legnemesebb anyagból készült, színes öltönyöket viselte.