Jacqueline Kennedy Onassis rajongott a Hermés táskákért. Mégis a Gucci volt az a divatház, amelyik a legendás stílusikonról táskát nevezett el. A Jackie O táskának idén - a Gucci 90. születésnapján - piacra dobták a modernizált, New Jackie-re keresztelt változatát.
Gucci Jackie bag - kép innen
Amikor arra gondoltam, hogy bemutatom azokat a táskákat, amelyek egy-egy nőről neveztek el, és kiválasztottam egy régi Gucci modell átalakítása miatt a Jackie O-t, fogalmam sem volt, hogy az egyszerű történetmesélésből nyomozás lesz. Pont ez a táska az, amelyről a fórumokon vitáznak a hozzáértők és sokat tudok, a Gucci fanok és a Hermés-rajongók. A Jackie O története ugyanis a Hermés Trim nevű táskájával kezdődött. Ez volt Jacqueline Kennedy Onassis egyik kedvence egy másik Hermés táska, a Constance nevezetű modell mellett.
Mindezek előtt viszont felmerülhet a kérdés: miért is kell táskaikonokról beszélnünk? Mitől lesz ikonikus egy kézitáska? Egyáltalán mióta divatobjekt a kézitáska? A történet valamikor a francia forradalom után, a 18-19. század fordulóján kezdődött, amikor eltűntek a rokokó gigantikus szoknyái, és helyettük a leheletfinom anyagból készült ruhák vették át a terepet. Korábban az alsószoknyák redői közé rejtették a parfümös fiolát, imakönyvet és rózsafüzért elnyelő bugyrot, a finom empire ruháknak viszont nem volt annyi redője, hogy ezt mutatósan el lehetett volna rejteni. Kezdetben nevetségesnek tartották az új módit, a kézben hurcolt bugyrot. A kéz viszont – a táskának hála – felszabadult attól, hogy bármit is fogni kelljen benne, ez pedig szabadságot adott a nőknek. Még akkor is, ha ez csak annyit jelentett, hogy nem kellett a gavallérokra várni, hogy kinyissák nekik az ajtót, hanem képesek voltak a saját kezükkel lenyomni a kilincset. A táskában ráadásul olyan holmikat is el lehetett rejteni, amit nem szívesen cipeltek mások előtt a kezünkben. A táska tehát majdnem olyan intim darab, mint a fehérnemű.
Egy Franciaországból származó retikül (kb. 1795–1800 körülről) és Németországból származó retikül (1800-1810 körül) - forrás: MET
Ha viszont a külsejét is nézzük, akkor egy táska akár státuszszimbólum is lehet. Az első it-bag nem a most tárgyalt Gucci táska volt, hanem a Hermés Grace Kelly után Kelly-Bag-re keresztelt modellje, amellyel a várandós hercegnő a hasát takarta el a fotósok elől. A Kelly-Bag volt az első táska, amelyik státuszszimbólum lett, de nem az egyetlen.
Kanyarodjunk vissza Jacqueline Kennedy Onassis kedvenc Hermés táskájához, amelyet állítólag (megannyi fórumozó szerint) egyszerűen lemásolt a Gucci. Nyilván a Gucci oldalán nem erről olvashatunk az ikonikus darabokat felsoroló bejegyzésben. Ők csak arról írnak, hogyan született az 1950-es évek végén a híres Jackie O táska a könnyen felismerhető, lekerekített széleivel és a jellegzetes záró kapcsával.
Állítólag azután nevezték el ezt a modellt Jackie-ről, hogy rengeteg kép készült róla, amikor ezt a táskát viselte. Lehetséges, hogy a Gucci pontosan tudta, hogy a nagyon hasonló Hermés táska volt a képeken. Egy fotó alapján tényleg vájt szemű táskaperverznek kell lenni ahhoz, hogy valaki megállapítsa, akkor most melyik modellért is rajongott annyira a volt first lady. (Szerencsére, az oldalvarrás sokat segít a kérdés megválaszolásában...)
Gucci Jackie O és Hermés Trim
Nemrég a Gucci kreatív igazgatója, Frida Giannini, megalkotta a táska új, modern változatát, amelyet New Jackie néven forgalmaznak. Ez legalább könnyen beazonosítható...
Gucci "New Jackie"