Divatos olvasmányokról már volt szó a blogban itt. Jelentem, a divatkönyvtáram folyamatosan gyarapszik, de sosem lehet elég könyv a polcon. Mivel közeleg a karácsony és a születésnapom is, így hamarosan összeállítok egy csinos kis álomlistát. Most viszont olyan könyveket mutatok, amelyeknek nem a divat a témájuk, mégis rengeteget lehet belőlük megtudni egy-egy korszak viseletéről, de még inkább egy-egy legenda öltözködési szokásairól. Négy életrajzot ajánlok a figyelmetekbe.
MARLENE DIETRICH: TIÉTEK AZ ÉLETEM…
„Első ruhám szellőkönnyű anyagát Bianchini szállította – ma már nem gyártják. Valódi „szellő” volt, de betöltötte feladatát; meztelennek tűntem, holott nem voltam az. Hímzése, amire egy gyönyörű japán lányka felügyelt, mestermunka volt. Órákon át figyeltük a hímzőrámák fölé hajló lányokat. Minden gyöngy, minden flitter fontos volt; Jean Louis-val együtt határoztuk meg, hova kerüljön egy-egy splitter, tükördarabka, üveggyöngy."
Marlene Dietrich – erősen öncenzúrázott, mesealapú, mégis rendkívül magával ragadó – önéletrajzát lassan egy éve olvastam. Akkor két bejegyzést is írtam róla sok-sok képpel, mert őrülten kíváncsi voltam, hogyan is nézett ki az, amiről a díva mesél. Az elképesztő filmes kosztümök és a lehengerlő színpadi ruhatár bemutatása mellett Hollywood aranykorának kulisszatitkaiba is beavatott a színésznő, ráadásul mindezt olyan olvasmányos, gördülékeny stílusban tette, hogy nem lehet ezt a könyvet nem szeretni. Még akkor sem, ha tudjuk, az igazság sokszor nem az, amit ő mesél.
Ár a Bookline.hu antikváriumában 800 forint, máshol olcsóbban is hozzájuthattok. Bővebben a könyvről ITT.
HENRY GIDEL: COCO CHANEL
„Amikor melegebbre fordul az idő, egyike a néhány hölgynek, akik bár vacogva, de meg mernek fürdeni a tizenhat fokos tengerben, a póznák közt kifeszített kötelek körülhatárolta kis öbölben. Kreált magának egy speciális, tengerészkék szivacsanyagból készült fürdőruhát, amely kevesebbet mutat meg a testéből, mint egy estélyi ruha. Mégis nagyon elegáns a tripla fehér szalagdíszes szegélyével…”
Coco Chanelről körülbelül évente jelenik meg újabb életrajzi könyv – tavaly például úgy próbálták a legújabb életrajzot eladni, hogy leszbikus kalandokat, drogozást, szürreális szerelmet húztak elő a soha ki nem ürülő kalapból. Nekem egyelőre ezt az egyet sikerült elolvasni. Természetesen ez az életrajz nagyon is köthető a divathoz, hiszen a XX. század egyik tervezőzsenijének, a divat forradalmárának életéről szól. Egészen pontosan annak első feléről, hiszen míg a II. világháború után történt változásokkal, Coco karrierjének második nagy szakaszával csupán hatvan oldalban foglalkozik a szerző. Az életrajzi elemek mellett rengeteg divattal kapcsolatos leírást is ad az életrajzíró, akinek a stílusát nem egyszerű megszokni, de szerencsére Coco Chanel páratlan és izgalmas élete kárpótolnak a furcsa mondatokért.
Ár a kiadónál 3800 forint. Bővebben a könyvről ITT.
HENRY GIDEL: SARAH BERNHARDT
„De már záporoznak is a kérdések – méghozzá micsoda kérdések! Mennyi a derékbősége? Hányas cipőt hord? Mibe kerül a rajta lévő ruha? Hát az aranyöv? Mennyi a súlya a) felöltözve, b) meztelenül? „Igaz, hogy csak úgy tud szöveget tanulni, ha a lábát forró vizes lavórba áztatja?” „Mit eszik ébredéskor, és mit nap közben?” „Kagylót” – válaszolja, csak hogy mondjon valamit, és a riporter rezzenéstelenül jegyzi: „Egész nap kagylót eszik.””
Sokkal frissebb élmény Sarah Bernhardt életrajza, éppen ezért ennek kapcsán sokkal élénkebben él bennem a könyv stilisztikai hiányossága, a rettenetes mondatszerkezetek, amelyek nehézkessé teszik az olvasást. Pedig az isteni Sarah Bernhardt nem szolgált rá erre, regényes élete volt. Annak ellenére is elbűvölt, hogy valószínűleg sosem tudtam volna két percnél hosszabb időt eltölteni a közelében. Hisztérika volt a javából, aki ugyanakkor annyit és olyan alázattal tudott dolgozni, hogy ez a tehetségével együtt kora legnagyobb színésznőjévé emelte. A díva imádta a drámai díszleteket és a túlzó jelmezeket –a színpadon és a való életben egyaránt. Ráadásul Henry Gidel a korrajzról sem feledkezik meg, így például az 1800-as évek közepének kurtizánjairól is megemlékezik, akikről én is írtam nemrég.
Ár a kiadónál 3500 forint. Bővebben a könyvről ITT.
BRIGITTE HAMANN: ERZSÉBET KIRÁLYNÉ
„Sisi öltözködése (alkalmasint naponta többször is) vagy három órát vett igénybe. A híres-nevezetes „befűzés” maga is eltartott gyakran egy óra hosszat –ennyi időre volt szükség, hogy a „darázsderék” megfelelően vékony legyen. Szokatlan, az ő korában megbotránkoztató eszközökhöz folyamodott, hogy közmondásosan karcsú dereka hírnevét megőrizze: a hetvenes évektől kezdve nem hordott alsószoknyákat, hanem csak vékony „száras fehérneműt” a legfinomabb vadbőrből.”
Aki egy kicsit is szerette a Sisi című, háromrészes filmet Romy Schneiderrel a főszerepben – én azon nőttem fel -, annak a számára nagyon nyomasztó, olykor pedig kifejezetten dühítő lesz Brigitte Hamann könyvét olvasni. Az általa ábrázolt Sisinek ugyanis nem sok köze van a filmben megismert álomalakhoz. Hamann könyvében a császárné olyan ambivalens, valószínűleg nagyon sérült személy, akit egyszerre lehet megérteni és elítélni, szeretni és utálni. A könyvben – amelynek hamarosan a végére érek – külön fejezet foglalkozik a szépségkultusszal is, amelybe Sisi beletemetkezett, de nem ezért érdemes elolvasni az életrajzot, hanem azért, mert olvasmányos, lényegre törő, megannyi kérdésre választ adó és újabb kérdéseket felvető műről van szó. Csak ajánlani tudom.
Ár a kiadónál 3400 forint. Bővebben a könyvről ITT.