Néhány hónapja még a tengerészcsíkosról szólt minden és mindenki (én is), a 2011-2012-es őszi téli szezon viszont követeli a pöttyösnek is a bejegyzést. A ruhákon ugrándozó, vibráló, energikus, fiatalos, lelkes pettyek ugyanis minden méretben, színben és variációban jelen van a legnagyobb tervezők őszi-téli kollekcióiban. Nyílván nem ők az elsők és nem is az utolsók, akik pöttyösért kiáltanak. Hogy is kezdődött a pöttyinvázió?
Szex és New York - 6. évad, Egy amerikai lány Párizsban (2004, Balenciaga ruha)
A pöttyösről a legtöbb ember az 1950-as és 1960-as évek önfeledt, rockizós, pörgős szoknyás fiatalságára, a pöttyös műanyagkeretes, cicás napszemüvegre asszociál. Egy pöttyökkel telehintett ruha láttán sokszor jókedvünk lesz. Néhány évszázaddal korábban, a középkori Európában élve nem a vidámság lett volna az első, ami eszünkbe jutott volna a pöttyös ruhadarabok láttán. (Ilyenek egyébként állítólag nem is készültek egészen a textilszövés gépiesítéséig.) Az életöröm helyett olyan betegségekre asszociáltak, mint a himlő, lepra, szifilisz, bubópestis vagy a kanyaró. Egyes betegségek az ember bőrén okoztak piros, kerek kiütéseket, más betegségek esetében a tüsszentés során parányi vérpöttyök terítették be a hófehér zsebkendőt. (Ezekről inkább nem teszek fel képet, ha nem baj.)
A 16. század végétől aztán változott a pöttyök értékelése, ugyanis divatba jöttek a szépségflastromok (mouche = kis légy - francia), amelyek mindig olyan helyre „szálltak” ahova a tekintetet szerették volna terelni. A szépségflastromok helye és mennyisége a csábítás kommunikációja volt. Aki például az orra hegyére és az ajka szegletébe ragasztott szépségpöttyöt, arról mindenki tudta, hogy szenvedélyesen vágyja a csókot. (Gonosz vagyok, és erről sem teszek fel képet, mert külön bejegyzést érnek majd egyszer. Addig is itt láthatók.)
A rokokóban a virágmintáért voltak oda, nem csoda, ha a francia forradalom után új díszítőelemekhez nyúltak. A régens és az empire divat idején a hófehér vagy világos színű ruhák anyagában és anyagán is feltűntek a pöttyök, amelyek később megint eltűntek egy időre.
Indiai pamutból készült nappali ruha - 1794-98 (kép) és szintén nappali ruhák - 1794-1802 (kép)
A 19. század közepétől egyre elterjedtebb lett a pöttyös anyag használata. 20. század elején a tiszta és egyszerű mintát a gyerekruhákhoz is ajánlották, de elsősorban ágyneműt, mózeskosár bélést vagy hálóruhát készítettek belőle. Az 1920-as években aztán egyre több női ruha is készült pöttyös anyagból.
Nappali ruha 1880-1890 (kép) és nappali ruha fotón is
Mintaajánlat 1925-ből (kép)
Az 1930-as évektől számtalan divattervező tanújelét adta, hogy rajong a pöttyökért.
Jeanne Paquin (1937) és Madeleine Vionnet (1934) - kép
Pierre Mourgue (1945), Jean Patou (1945), Christobal Balenciaga (1946) - képek
Dior (1950), Balmain (1952)
Jacques Fath (1953) - képek innen és innen
Dior (1954)
Vogue (1953), Jacques Griffe (1955)
Valentino (1984), Balenciaga (2004)
Az 1930-as években nemcsak a divat, hanem a filmgyár jelmeztervezői is rákaptak a pöttyösre, ezért számos hollywoodi filmsztár viselt a vásznon különböző méretű pettyekkel díszített ruhát. Abban az időben ők voltak, akik széles körben elterjesztették a divatot.
Vera Miles (1940-es évek), Myrna Loy (1933), Travis Banton (1936)
Audrey Hepburn, Marilyn Monroe (1950-es évek)
Lényeg a részletekben…
Brigitte Bardot (Viva Maria), Marion Davies (Page Miss Glory)
Anne Gunning szupermodell (1950-es évek), egy bikinis kép a Life magazinból
Ott voltak a fürdőruhákon is, naná! A pöttyök már az 1800-as évek végétől, 1900-as évek elejétől kezdve rendszeresen feltűntek a fürdőruhákon. A vízparton érzett játékosság, szexisség, nőiesség szinonímái. Brian Hyland az 1960-as években meg is énekelte a sárga, pöttyös bikinit, amely szintén hozzájárult a parányi ruhadarab népszerűségéhez.
Szóval a pöttyös hol feltűnik, hol eltűnik, de a 2011-2012-es őszi-téli szezonban kötelező. Legalábbis ezt mondja Marc Jacobs, David Koma, Diane von Furstenberg, Louise Gray, a Gucci, a Rodarte, az YSL és személyes kedvencem, Stella McCartney is.
David Koma, Gucci, Diane von Furstenberg
Louise Gray, Rodarte, Marc Jacobs
Stella McCartney, YSL, Zara - képek NYMag.com
Ultrasikeres kollekció - Stella McCartney mindenkin