Nemrég több magyar tervező kampányfotóján is megjelent a korona, könyörögve ezzel, hogy dobjak össze egy laza inspirációs posztot.
Koronarészlet, Franciaország, 14. század - forrás
"Ám, legyen!" - gondoltam, és elmerültem a Metropolitan és a Victoria & Albert múzeumok online raktárában, ahol mindig az egyik ámulatból a másikba esem. Őrület, hogy vannak emberek, akiknek az a munkájuk, hogy minden (legalábbis majdnem minden) raktárban porosodó vagy a kiállítóteremben álló ruhát, festményt, használati tárgyat lefotózzanak minimum kettő, de jó esetben vagy hat nézőpontból, majd ezeket feltöltsék az oldalra. Nem, nem vízjelezve, hanem nagyítható, szabadon letölthető változatban, amit bárki felhasználhat - jó esetben forrásmegjelöléssel. Aztán ne feledkezzünk meg a képek melletti rengeteg információról sem, a múzeumi számtól kezdve a rövid ismertetőn át egészen a készítés és a múzeumba való befogadás dátumáig. Szóval nagyon, nagyon durva, hogy ilyen létezik. Főleg úgy durva, hogy itthon max a sajtószobában, regisztráció után jutsz hozzá néhány fotóhoz. Mintha féltenék a festményeket és tárgyakat. Mintha azt hinnék, hogy ha látom fotón, akkor már meg sem akarom majd nézni. Pedig ha tudnák, hogy ha New Yorkban élnék, bérletem lenne a múzeumokba (már, ha nem ingyenesek...), mert élőben azért mindig más az élmény, az élvezetes tárlatvezetésről nem is beszélve. Bele sem merek gondolni, mennyi kincs lapulhat a hazai múzeumok sötét raktáraiban, amit néhány szakavatott muzeológus láthat csak. Na, jó, valaki nálam okosabb biztosan tudja, hogy ez hogy működik...
Addig mi marad? A külföldi online múzeumok honlapjai, ahol például ilyen...
Korona Németországból (1863) - V&A Museum
...vagy ilyen fotókat lehet találni.
Korona Norvégiából (1750-1870) - V&A Museum
És akkor most egy kis inspirációs játék. Nemrég láttam a Dori Tomcsányi márka új kampányfotóját, amelyen a modell egy egyszerű, középkori koronát viselt. Az én asszociációm erre egy 13. századi üvegfestmény, amelyik IX. Lajost és kíséretét ábrázolja.
Aztán alig pár nappal később megláttam az újjászületett Catwalk divatbemutatójához készült kampányfotókat. A modellek fején pózoló építményekért Hidvégi Petra a felelős, akivel réges-régen interjúztam más színekben. Ismerjétek meg, mert nagyon életigenlő és tehetséges lány. Ami eszembe jutott a fehér ágkoronáról, az egy Philip Treacy fejköltemény a nem is olyan távoli múltból, 2005-ből.
És végül egy régi kedvenc 2008-ból. A Je Suis Belle tavaszi-nyári kollekciójának kampányképein minden modell feje fölött firkakorona ékeskedett. A ruhák pillangószárnyakat idéző vonalvezetése és a korona kettősét mintha ez a 19. századi norvég korona ihlette volna...