Marlene Dietrich Tiétek az életem című önéletrajzi könyvében nemcsak a filmes kosztümökről mesél, hanem "második hivatása" ruhatáráról is. A színésznőből lett énekesnő a színpadon sokszor meztelennek tűnt testszínű ruháiban, amelyeket gyöngyök, flitterek, sőt gyémántok borítottak - volt, hogy 3000 dollár értékben. A legenda szerint minden előadás után rávarrták a ruhát, ami - mily meglepő! - nem igaz. Az viszont ő maga állítja, hogy egy-egy ruha renoválásához a saját hajszálát fűzték a tűbe cérna helyett.
Ebben a bejegyzésben - ahogy az előzőben is, - átengedem neki a terepet. Most Marlene mesél.
Christóbal Balenciagáról hosszan lehetne mesélni, az őérte rajongó dámákról pedig talán még a zárkózott tervezőnél is többet. Ez a poszt viszont leginkább - de nem kizárólag - azt mutatja meg, hogyan ihlethették meg a mestert a legnagyobb spanyol festők.
Havonta egyszer különleges csemegét tartogat a Szépművészeti Múzeum egy-egy terület érdeklődői számára. A Múzeum+ rendezvénysorozat első állomásán a divat kapja a főszerepet. 2011. január 12-én 18.00 - 22.00 óra között több divattörténeti tárlatvezetésen vehetünk részt.
Megtudhatjuk, hogyan öltözködtek az emberek 300 éve, vagy milyen volt a divat és a szépségápolás az ókorban. Én személyesen nagyon sajnálom, hogy mire az egyik véget ér, a másik már negyed órája fog tartani, de majd átszaladok a Régi Képtárból az Antik Gyűjteménybe - annyi baj legyen. Emellett két vendég-tárlatvezetés is indul, az egyiket Zoób Kati divattervező, a másikat Bujdosó Bianka divatblogger viszi majd – azt hiszem, addig meg kell tanulnom kettéosztódni.
Emellett különböző workshopok is színesítik a programot, amelyek közül a különböző műalkotások szereplőinek restylingja és a Nemzeti Színház ruháiba való beöltözés hangzik izgalmasnak.
A Múzeum+ programjaira a teljesárú belépő 2800 forint.
A pontos és részletes programleírásért kattints a Szépművészeti Múzeum honlapjára!
Az év utolsó előtti napjánál nem is lehetne alkalmasabb arra, hogy kiemeljek néhány, a jövőben is valószínűleg sokszor emlegetett érdekességet a divat világából. Lesz szó az évszázad esküvőjének kikiáltott menyegző főszereplőjéről és egy ittassága miatt pórul járt zseniről is.
1. A Galliano-botrány
Valószínűleg még az is tud az esetről, akit körülbelül addig érdekel a divat, hogy meg tudja különböztetni a zoknit a kesztyűtől. Röviden összefoglalva az történt, hogy John Galliano, a Dior divatház amúgy sem szentéletű, 50 éves tervezője többször tett antiszemita kijelentéseket, míg végül a rendőrségen kötött ki idén februárban. Valószínűleg egyik alkalommal sem volt túl szomjas, de ez nem mentség egy olyan ember számára, aki az emberek szemében 15 év alatt szinte teljesen összefonódott a Diorral. Egy ilyen nagy márka nem engedhet meg magának ekkora botrányt még akkor sem, ha egy zseniről beszélünk. Főleg azért, mert a divathetek miatt amúgy is többen odafigyeltek a divatra, ráadásul a zsidó származására büszke Natalie Portman, az Oscar-díj egyik várományosa, a Miss Dior parfüm arca, nyíltan elhatárolódott a tervezőtől. Olyannyira, hogy a világ legjobban figyelt gáláján végül egy padlizsánlila Rodarte estélyiben vette át a legjobb női főszereplőnek járó Oscar-díjat.
A karrierjét elvágó John Galliano és a Rodarte-ban pompázó Natalie Portman
Metálfényű körmök, ragyogó szemhéjpúderek, csillámporral bevont cipők, flitterrel kivarrt ruhadarabok, méretes fémlapokkal felékszerezett kabátok igyekeznek elfeledtetni velünk a nehéz gazdasági helyzetet. Képes lennék belefulladni a flitterbe, annyira tetszik ez a hétköznapi viseletben is jelen lévő, már-már mértéktelen csillogás. A flitterek pazarsága már tavaly is tetten érhető volt a kifutón, de 2011 telére beszivárgott a divat bárki által elérhető színterére is. A glamúrt, a féktelen diszkóstílust megidéző trend nyomába eredtem. Az eredmény: néhány csillámporos szösszenet a 20. század közepétől és rengeteg kép.
Féktelen csillogás 2011-ben (képek: http://mygirlyside.tumblr.com/)